středa 17 srp 2022
Vytisknout

Události z obecní knihovny v roce 2016

Advent v obecní knihovně

V úterý 29.11.2016 se v obecní knihovně konala Adventní dílna spojená s nasloucháním. Smyslem dalšího setkání bylo zastavit se chvilku v adventním čase, připomenout si krásné texty spojené s tímto časem a v neposlední řadě si vyrobit několik ozdob pro svůj byt. Sešlo se celkem 17 zájemců.

Děti doprovodili rodiče, prarodiče i sourozenci. Četlo se z knih Pohádky z pařezové chaloupky a z knihy Povídání o pejskovi a kočičce. Nechyběla krátká báseň o sněhulákovi i pěkné písničky. Dobře naladěné děti se s chutí pustily do různých výrobků. Mohly si vybrat hned několik: přáníčko s vánočním stromečkem, sněhuláčka, andělíčka a také krásný svícen. Výrobky pro děti vymyslela a materiál zajistila paní Barbora Stravová, a tak se celá dílna  nesla v duchu spolupráce obecní knihovny se spolkem Ostrov pro život.

Do svých domovů se účastníci rozcházeli dobře naladěni a správně „natěšeni“ na vánoční svátky.

FOTOGALERIE


Slavnostní zakončení projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

Ve čtvrtek 2.6.2016 se sešli účastníci tohoto projektu v ostrovském kině, aby obdrželi z rukou starosty městyse pana Ondřeje Hudce knihu Knihožrouti, kterou napsala Klára Smolíková a ilustrovala Bára Váchalová.

Slavnostního zakončení se účastnil ředitel školy pan Karel Hasoň, rodiče žáků a jejich paní učitelky, které s dětmi nacvičily krátká vystoupení a aktivně spolupracovaly s paní knihovnicí při organizaci celého odpoledne.

Toto odpolední setkání probíhalo v příjemné atmosféře. Žáci se představili v krátkém programu a potom následovalo čtení.Všichni prvňáčci museli dokázat, že už jsou čtenáři a přečíst část neznámého textu. Tento úkol se jim podařilo splnit na výbornou. Pan starosta i pan ředitel kladně ocenili jejich čtenářské výkony a také je pochválili za snahu.

A tak si všichni prvňáčci odnášeli domů svoji první knihu a dobrý pocit z toho, co se jim podařilo zvládnout.
Na závěr popřejme našim malým čtenářům samé pěkné chvilky s novou knihou a ať se věnují čtení i nadále.

FOTOGALERIE


Beseda s ilustrátorkou Jaroslavou Fišerovou

V úterý 10.5.2016 se v sále místního kina uskutečnila beseda se současnou ilustrátorkou a kostýmní výtvarnicí paní Jaroslavou Fišerovou, která vyprávěla zejména o návrzích kostýmů pro různé pohádky, které realizovala. S sebou přivezla také svoje návrhy, které byly k nahlédnutí. Rozdávaly se i podpisy a nechybělo ani společné fotografování.

Beseda byla odměnou zejména pro ty děti a rodiče, kteří navštěvují projekt Haló, haló – tady Večerníček v obecní knihovně. Pozvání přijaly také děti ze Základní školy z Ostrova a ze Základní školy z Vysočan.

Na závěr besedy čekalo na účastníky překvapení. Společně zhlédli pohádku Čáry báby Cotkytle.

FOTOGALERIE


Znáte pohádky?

Pohádky máme rádi asi všichni bez rozdílu věku či pohlaví. A tak není divu, že se ostrovští prvňáci spolu s vysočanskými nechali pozvat opět do knihovny a to ve čtvrtek 14.4.2016 a v pátek 22.4.2016. Jednalo se již o poslední setkání v projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka, kterou organizuje ostrovská knihovna již počtvrté a zapojeno je 37 žáků z obou škol.

Žáci poznávali pohádky, hádali názvy pohádek podle říkanek i podle obrázků, poslouchali pohádky, hledali pohádkové knížky podle krátkých úryvků. Všichni se moc snažili - holky, kluci, jednotlivci i skupinky. Vítězů bylo mnoho a že by někdo neznal pohádky? Tak to se v knihovně opravdu nestalo. Závěrečná pohádka s názvem "Popletená pohádka" byla odměnou úplně pro všechny.

Teď již na všechny účastníky projektu čeká krásná odměna. Kniha "Knihožrouti". Slavnostní akt se bude konat v ostrovském kině začátkem června a děti doprovodí také jejich rodiče.

FOTOGALERIE


Tvořivá dílna v ostrovské knihovně

Ve čtvrtek 31.3.2016 a v pátek 1.4.2016 se opět žáci prvních ročníků z ostrovské a vysočanské školy vydali do knihovny. Čekalo je již druhé setkání s paní knihovnicí a s ostrovskou knihovnou. Tentokráte byli žáci pozváni na tvořivou dílnu spojenou s nasloucháním vhodných textů.

Celá dílna se "točila" kolem zajíčků. Nejdříve se školáci dozvěděli několik zajímavostí ze života těchto savců. Potom se již pustili do vyrábění zajíce, kterého si odnesli domů na památku. A co čekalo děti na závěr? Přece odměna. V knihovně se jedná vždy o přímo "pohádkovou odměnu". Tentokráte to byla pohádka "Zajíčkova chaloupka".

Ještě jednou zavítají prvňáci do knihovny, a to koncem měsíce dubna.

FOTOGALERIE


Drak Hugo v ostrovské knihovně

V měsíci lednu a únoru pracovali žáci 1. ročníku ze ZŠ v Ostrově a ZŠ ve Vysočanech na výše uvedené postavě. S drakem Hugem se žáci seznámili prostřednictvím pohádky v projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka, do kterého jsou žáci v tomto školním roce zapojeni. Od března do konce dubna je možné zhlédnout výstavu obrázků draka Huga a jeho zooparku tak, jak ho zpracovali všichni prvňáčci z obou škol v ostrovské knihovně.

Přijďte se podívat!

FOTOGALERIE


Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

Pro rok 2015/2016 vyhlásil SKIP ČR již osmý ročník projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka na podporu čtenářské gramotnosti. Cílovou skupinou jsou žáci prvních ročníků. Již počtvrté se do tohoto projektu zapojila Obecní knihovna Ostrov u Macochy a opět oslovila nejen žáky 1. ročníku v ostrovské základní škole, ale také prvňáčky ze ZŠ Vysočany. V tomto ročníku bude společně pracovat celkem 37 žáků. V aktivitách budou žáci pracovat ve dvou skupinách.

Odměnou pro zúčastněné školáky bude kniha „Knihožrouti“ spisovatelky Kláry Smolíkové a ilustrátorky Báry Buchalové, kterou obdrží koncem školního roku.
Knihovna projekt zahájila již v září loňského roku, kdy se žáci zúčastnili besedy se současným ilustrátorem Adolfem Dudkem.

Další aktivita proběhla v pátek 15.1.2016 a ve čtvrtek 21.1.2016. To účastníci navštívili ostrovskou knihovnu. Cílem této návštěvy bylo seznámit se s prostředím knihovny, se značením knih, s projekty, které v knihovně probíhají. Zajímavý byl také samotný akt půjčování knih, který si žáci vyzkoušeli. Také se školáci přesvědčili o tom, že knížky v sobě ukrývají spoustu ponaučení, moudrosti, legrace a zajímavostí a že chodit do knihovny je prima.

Odměnou pro šikovné a pozorné školáky byla samozřejmě pohádka. Po vzorném naslouchání čekal na žáky úkol – vytvořit papírovou koláž s názvem „Drak Hugo a jeho zoopark“. Pevně věřím, že se tento úkol podaří žákům splnit a jejich obrázky budou zdobit prostory ostrovské knihovny.

Menu

Organizace a služby

Kontakty

Městys Ostrov u Macochy
Ostrov u Macochy 80
679 14 Ostrov u Macochy


ID datové schránky: z5xbb6b


Ing. Ondřej Hudec | starosta
telefon / fax: (+420) 516 444 238
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Opatřilová | podatelna
telefon: (+420) 516 444 328
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Florková | účetní
telefon: (+420) 516 444 237
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Úřední hodiny

PO 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
ÚT 8:00 - 12:00 | 12:30 - 15:00
ST 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
ČT 8:00 - 12:00 | 12:30 - 15:00
8:00 - 12:00

Fotky z městyse

Počet návštěv

DnesDnes59
VčeraVčera223
MěsícMěsíc3691

Hledat

Kalendář akcí

01.09.2022 | čtvrtek | 09:15 h
Zahájení školního roku (ZŠ)

08.09.2022 | čtvrtek | 18:00 h
XVIII. zasedání Zastupitelstva městyse (hasičská zbrojnice)

10.09.2022 | sobota | 09-18 h
Gulášobraní a košt slivovice (areál KD)

23.09.2022 | pátek | 14-22 h
Komunální volby (kino)

24.09.2022 | sobota | 08-14 h
Komunální volby (kino)

01.10.2022 | sobota
Jednodenní poznávací zájezd (Benešovsko)

Počasí

Počasí online

Mobilní rozhlas

Užitečné odkazy

3D prohlídka náměstí