úterý 16 srp 2022
Vytisknout

Události ze svazu tělesně postižených v roce 2016

Sbírka pro Diakonii Broumov

V letošním roce proběhly dvě sbírky věcí a použitého ošacení pro Diakonii Broumov. Vše vybrané je předáno potřebným lidem, kteří velice ocení tuto pomoc a jsou moc vděční za získání věcí, které jsou pro nás třeba samozřejmé, ale pro ně leckdy těžko dostupné. Proto bych chtěla velice poděkovat všem, kdo přispěli ve sbírkách, v jarní, která byla 26.-27.2., nebo v podzimní, 4.-5.11. a udělali tak radost tam, kde bylo potřeba.


Podzimní podvečer s dýněmi

V sobotu 22.10.2016 uspořádala místním pobočka STP v místním kině výstavku s podzimní tématikou. Počasí nám přálo, a tak jsme mohli barevně oživit venkovní prostor před kinem. Terasa i připravené stoly ozdobily různé možnosti podzimní výzdoby vhodné jak pro venkovní, tak i domácí dekorace. Nechyběly samozřejmě osvětlené vyřezané dýně, různé druhy svícínků a kytic. Ty byly jak z přírodních, živých materiálů, tak i sušených, či umělých. K podzimní náladě přispěla i prodejní ukázka zdobení kytic od zahradníka pana Ševčíka. Pro občerstvení byla připravena dýňová polévka, chlebíčky a pro zahřátí nechybělo svařené víno, čaj, či káva. No a nejen ke kávě jsme samozřejmě nesměli zapomenout na výborné trubičky paní Skládalové.

FOTOGALERIE


Zájezd do Kutné Hory

V sobotu 18.6.2016 uspořádala místní organizace Svazu tělesně postižených zájezd do Kutné Hory. V krásném královském městě jsme nejdříve navštívili Vlašský Dvůr s expozicí historie mincovnictví. Zajímavý výklad doplnil animovaný film a také praktická ukázka ražení stříbrné mince. Během volné hodinky si většina účastníků prohlédla historický střed města a hlavně monumentální Chrám sv.Barbory. Jeho nádherná výzdoba a historické relikvie určitě zanechali ve všech pěkné zážitky. Potom jsme se společně přesunuli do místní části Sedlec, kde jsme si prohlídli Kostnici ve Hřbitovní kapli. Na nedalekém kopci Kaňk nás potom už očekávali v restauraci Havířská bouda se zaslouženým obědem. Kdo měl chuť, sílu a náladu, zakončil výlet pohledem z přilehlé rozhledny. Počasím nám přálo a tak můžeme napsat, že se výlet vydařil a máme všichni nové zážitky.


Velikonoční výstava | 19.-20.3.2016

Na Velikonoční výstavě byla ukázka jarních dekorací, výzdoby domu, či Velikonočního stolu. Ve dvou vitrínách byly vystaveny kraslice zdobené různými technikami a také ukázka velikostí vajec. Zastoupeno bylo vejce pštrosí, husí, kachní, slepičí, holubí a křepelčí. Byly označeny obrázky příslušných ptáků, takže hlavně děti se zábavně mohli naučit přiřadit vajíčko ke správnému obrázku. Pro děti byla také možnost vyrobit si zápich do květináče s motivem Velikonočního zajíčka. Součástí výstavy byl i živý králíček, opět zpestření hlavně pro malé návštěvníky.

Dále bylo přítomno 9 prodejců - Perníky, zákusky, šité dekorace, přírodní kosmetika(mýdla, krémy...), ocelové šperky, velikonoční ozdoby, dekorace, květiny a výrobky zrakově postižených ze stacionáře v Brně.

FOTOGALERIE


Výroční členská schůze

Na výroční členské schůzi 4.3.2016 byli členové informováni o činnosti sdružení v uplynulém roce a  o přepisu názvu v rejstříku spolků. Paní Mikulášková podala zprávu o stavu členů a vzpomněli jsme na zemřelé v roce 2015. Oslavili jsme 35 let od vzniku pobočky v Ostrově, kytičkou jsme poděkovali dosavadním předsedům. Zapsali jsme nové členy. Svoje štěstí pokoušeli účastníci při tradiční tombole. Po ní následovalo pásmo písniček a povídání o Karlu Hašlerovi, nazvané „Hašlerky“. Setkání ukončila společná večeře.


Sbírka použitého ošacení

Dne 26. - 27.2.2016 pořádal STPO v Ostrově sbírku použitého ošacení pro diakonii Broumov. Členové i ostatní občané přinesli mnoho letního, zimního, dámského, pánského i dětského oblečení, také lůžkoviny, prostěradla, záclony, utěrky a deky. Přinesli také velké množství obuvi, knihy a domácí potřeby, jako jsou skleničky, hrníčky a pod. Všem děkujeme.

FOTOGALERIE


Zájezd na filmové představení

Dne 16.2.2016 pořádal Svaz tělesně postižených občanů v Ostrově u Macochy zájezd na filmové představení do kina Blansko. Zúčastnilo se 25 členů. Film měl název "Lída Baarová" a byl o životě známé české herečky. Narodila se v Praze dne 7.9.1914 a její pravé jméno bylo Ludmila Babková. Její život skončil v místě jejího trvalého bydliště Salzburg-Rakousko, dne 27.10.2000. Filmovým režisérem byl Filip Renč, který za tento snímek po jeho uvedení do kin, schytal velkou kritiku. Film byl velmi náročný a starším občanům vyvolával negativní myšlení a vzpomínky na válečné období. Lída Baarová měla během své herecké kariéry mnoho nápadníků s svým osobním půvabem si je téměř všechny podmanila. Hrála v Německu již v počátcích, v době, kdy zlo války teprve rostlo. Hitler se dostával k moci za nesmírné pomoci Josepha Goebblese, který byl ministrem propagandy a měl filmový průmysl v hrsti. Nechával dělat filmy, které byly oslavou nacismu a v těchto filmech Baarová hrávala. Samozřejmě za to tvrdě zaplatila. Hlavně její rodina. Ona měla ke svým rodičům i sestře výhrady na svoji kariéru, která pro ni v životě byla na prvním místě a tak je jednak názory a svým postojem zničila. Jejich osud byl tragický. Pak jí po válce nastaly zlé časy a tak emigrovala. Většinou se o ní hovoří jako o ženě, která doplatila na svoji životní lásku. Zhlédnutím filmu si člověk uvědomí, že to snad ani nebyla láska k člověku, ale že jí jen šlo o kariéru herečky, která byla pro ni vždy na prvním místě a kterou budovala jen přes vlivné muže. Její poslední roky života byly děsivé. Měla Parkinsonovu nemoc, trpěla depresemi a ve velkém pila tvrdý alkohol a hodně kouřila, až nakonec ji zbavili svéprávnosti. Ve filmu, jako mladou, ji ztvárnila herečka Tatiana Pauhofová, jako již starou osobu, herečka Zdenka Procházková-Hartmann, Goebblese hrál Karl Markovics a Hitlera, Pavel Kříž. Překrásnou hudbu k filmu složil Ondřej Soukup. Tento film byl rekapitulací života slavné herečky a známé osobnosti a po jeho shlédnutí zanechal v každém jiný pocit.

Menu

Organizace a služby

Kontakty

Městys Ostrov u Macochy
Ostrov u Macochy 80
679 14 Ostrov u Macochy


ID datové schránky: z5xbb6b


Ing. Ondřej Hudec | starosta
telefon / fax: (+420) 516 444 238
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Opatřilová | podatelna
telefon: (+420) 516 444 328
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Florková | účetní
telefon: (+420) 516 444 237
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Úřední hodiny

PO 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
ÚT 8:00 - 12:00 | 12:30 - 15:00
ST 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
ČT 8:00 - 12:00 | 12:30 - 15:00
8:00 - 12:00

Fotky z městyse

Počet návštěv

DnesDnes151
VčeraVčera220
MěsícMěsíc3560

Hledat

Kalendář akcí

01.09.2022 | čtvrtek | 09:15 h
Zahájení školního roku (ZŠ)

08.09.2022 | čtvrtek | 18:00 h
XVIII. zasedání Zastupitelstva městyse (hasičská zbrojnice)

10.09.2022 | sobota | 09-18 h
Gulášobraní a košt slivovice (areál KD)

23.09.2022 | pátek | 14-22 h
Komunální volby (kino)

24.09.2022 | sobota | 08-14 h
Komunální volby (kino)

01.10.2022 | sobota
Jednodenní poznávací zájezd (Benešovsko)

Počasí

Počasí online

Mobilní rozhlas

Užitečné odkazy

3D prohlídka náměstí