úterý 16 srp 2022
Vytisknout

Události ze svazu tělesně postižených v roce 2015

Svaz tělesně postižených občanů v roce 2015

V ostrovské pobočce STPO došlo ke změně předsedy místní organizace. Stalo se tak na březnové výroční schůzi, kdy na základě vlastní žádosti odstoupila paní Anežka Šenková a na její místo byla zvolena Petra Škvařilová. Bývalá předsedkyně však nadále zůstává v organizaci jako její místopředsedkyně.

Velké uznání a díky patří paní Anežce Šenkové za vedení místní pobočky STPO, za obrovské úsilí věnované zajištění jejího chodu a činnosti. Podařilo se jí zajistit nemalé finanční prostředky pro tuto neziskovou organizaci a zároveň je účelně využít k pořádání zajímavých aktivit jak pro členy, tak i pro širokou veřejnost. Stála u zrodu řady akcí, z nichž se některé staly v obci tradicí, jako např. silvestrovský výlet na Holštejn, výstava dýní a výrobků z nich, organizace divadelních představení atd.

V loňském roce jsme dodrželi tradici Velikonoční prodejní výstavy, která byla pořádána v sále Pohostinství u Němců. V dubnu jsme se vypravili na divadelním představení jedovnického ochotnického spolku Vlastimil, s názvem Ve škole je bomba.

Začátkem června proběhl v obci tradiční sběr použitých věcí pro Diakonii Broumov.

V měsíci říjnu proběhlo „Dýňobraní“ se soutěží o nejhezčí dýni. K ochutnání byla také dýňová polévka, vdolečky s dýňovým pyré, či zdravé zeleninové hranolky.
Společnou akcí členů bylo 13. listopadu setkání s adventním povídáním, troškou zábavy a ukázkou slámových ozdob, či předvánoční výzdoby domu. Zájemci si také mohli vyrobit jednoduchý papírový svícen a navodit tak atmosféru blížícího se adventního času.

Nejen pro naše členy jsme uspořádali 15. 11. 2015 zájezd na vystoupení Veselé Trojky Pavla Kršky do Jedovnic. Třicítka účastníků si užila zábavný večer s interprety známými z televizního vysílání.

Činnost STPO ovšem nespočívá pouze v pořádání kulturně-společenských akcí. Poděkování patří například panu Vobrovi za pečlivé vedení kroniky, paní Mikuláškové za krásná přání, která posílá jubilantům, paní Dostálové za péči o hrob padlých v 1. světové válce na místním hřbitově a řadě dalších členů, kteří se aktivně podílejí na práci sdružení.

Od ledna 2014 se i naší organizace dotkly legislativní úpravy spojené s novým občanským zákoníkem. Tělesně postižených se týká například změna v zápisech do spolkového rejstříku, takže už nejsme občanské sdružení, ale spolek. Změna v názvu nepatrná, v administrativě značná. Důležitým úkolem výboru STPO tedy bude v nejbližší době včas a správně zaregistrovat všechny příslušné údaje tak, aby náš „pobočný spolek Ostrov u Macochy“ – psáno dle nového názvosloví, mohl i nadále úspěšně pokračovat v činnosti ke spokojenosti všech jeho členů.

Často se lidé domnívají, že členem STPO musí být člověk se zdravotním postižením. Není tomu tak. Za člena organizace může být přijat každý, kdo si o členství požádá. Stačí jen chuť se zapojit do činnosti. Máte-li kdokoliv, bez ohledu na věk, či zdraví chuť, zkuste to s námi také.

Těšíme se na setkání s Vámi při našich plánovaných akcích v roce 2016.


Veselá trojka Pavla Kršky

Druhou listopadovou neděli se sešla třicítka těch, kteří mají rádi muziku ze „Šlágru“, aby se pobavili v jedovnickém kině na vystoupení Veselé Trojky Pavla Kršky. Přestože jsme navštívili už druhé nedělní představení, protagonistům programu to nic neubralo na nasazení, které věnovali jedovnickému publiku. Oblíbené skladby doplněné vtipným povídáním Pavla Kršky potěšili zcela zaplněný sál kina.


„Ve škole je bomba“

V neděli 12.4.2015 se vypravila dvacítka členů do jedovnického kina. Nikoliv však na filmovou novinku, ale na divadelní představení místního ochotnického spolku Vlastimil. Za pomoci anekdot z prostředí školy a života dětí a mládeže byl sestaven humorný příběh jedné současné školy a jejích žáků a zaměstnanců. Již tradičně autoři do hry zařadili i obecní život Jedovnic, čímž ještě více přiblížili příběh většině místních diváků.


Velikonoční výstava 28.-29.3.2015

Jarně vyzdobený sál v pohostinství U Němců přivítal návštěvníky již tradiční velikonoční výstavy. Nápady na výzdobu domu pro nadcházející období doplnila ukázka zdobení kraslic slámou a jezerní sítinou paní Naděždy Parmové z Blanska. Na velikonočním jarmárku bylo možné zakoupit dekorační výrobky, přírodní kosmetiku, koření, perníčky, nebo třeba kunštátskou keramiku.


Výroční členská schůze

Dne 13. března 2015 konal Svaz tělesně postižených občanů v Ostrově u Macochy výroční členskou schůzi. Ze 74 evidovaných členů se jich dostavilo 52. Ve zprávě o činnosti je jako každý rok hodnocena činnost členů výboru a celkově organizace. Pak je podmínkou, aby členové byli seznámeni se zprávou o hospodaření a provedenou finanční kontrolou. Nikdy nebyla zjištěna žádná závada. Svaz děkuje úřadu městyse za poskytnutí finanční částky 10.000,- Kč na kulturní činnost. Žádali jsme také o finanční příspěvek na svazu tělesně postižených občanů v Blansku a také na úřadu Jihomoravského kraje. Bohužel zdroje nebyly poskytnuty.

Za rok 2014 byl velmi kladně hodnocen zájezd do Rájce, kde se konala výstava malířky Ing. Aleny Kojdlové. Pak jsme se také zúčastnili výstavy knih na zámku v Blansku a prohlídku muzea. Pořádali jsme návštěvu koncertu Lidové školy v Jedovnicích, který se konal z důvodu založení školy před 35. roky. Pan ředitel Mgr. Škvařil nám také uspořádal moc hezký koncert v Ostrově u Macochy. Je jen škoda, že se zúčastnilo docela málo lidí. Ostatní naplánované věci se bohužel nepodařilo zajistit. Měl to být zájezd do obce Modrá, do likérky Starorežná Prostějov a do mlékárny Otinoves. Moc hezky byla také hodnocena loňská Velikonoční výstava a proto byli účastníci schůze informováni a pozváni na tu letošní. Tato se bude konat dne 28. a 29. března v pohostinství u Němců. Také byli všichni pozváni na divadelní představení do Jedovnic, které se koná v neděli dne 12. dubna 2015 v 15:00 hodin a jmenuje se "Ve škole je bomba". Zájem byl hned, takže účast na divadlo se zajišťuje.

Před Vánočními svátky předsedkyně p. Šenková vstoupila do reklamní banky Nadačního fondu Priorita. Byla to akce zdarma a jednalo se o to, aby našim členům poděkovala za činnost. Této aktivity využilo 360 neziskových a nevládních organizací a bylo prý odvysíláno 50 tisíc reklamních spotů. Seznámeni byli také členové s malou částí práce studenta gymnázia, který psal negativně k maturitě v roce 2014 o invalidech a důchodcích. Všichni členové pak byli seznámeni s podmínkami rekondičních pobytů, které nám nabízí OV Blansko do Poděbrad, Luhačovic, Tater, Skalky a Teplice n. Bečvou. Dostáváme také mnoho nabídek do zahraničí.

Závěrem schůze byl proveden návrh na zvednutí členského příspěvku o 10,- Kč. Toto bylo členy schváleno. Velmi důležitým bodem byla provedena volba nové předsedkyně. Po 12 roků činnosti funkce předsedkyně p. Šenkové, byla na návrh 100% odsouhlasena paní Petra Škvařilová. Na místo kulturního programu byla pro přítomné členy připravena zajímavá tombola, která se všem líbila.

FOTOGALERIE

Menu

Organizace a služby

Kontakty

Městys Ostrov u Macochy
Ostrov u Macochy 80
679 14 Ostrov u Macochy


ID datové schránky: z5xbb6b


Ing. Ondřej Hudec | starosta
telefon / fax: (+420) 516 444 238
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Opatřilová | podatelna
telefon: (+420) 516 444 328
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Florková | účetní
telefon: (+420) 516 444 237
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Úřední hodiny

PO 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
ÚT 8:00 - 12:00 | 12:30 - 15:00
ST 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
ČT 8:00 - 12:00 | 12:30 - 15:00
8:00 - 12:00

Fotky z městyse

Počet návštěv

DnesDnes129
VčeraVčera220
MěsícMěsíc3538

Hledat

Kalendář akcí

01.09.2022 | čtvrtek | 09:15 h
Zahájení školního roku (ZŠ)

08.09.2022 | čtvrtek | 18:00 h
XVIII. zasedání Zastupitelstva městyse (hasičská zbrojnice)

10.09.2022 | sobota | 09-18 h
Gulášobraní a košt slivovice (areál KD)

23.09.2022 | pátek | 14-22 h
Komunální volby (kino)

24.09.2022 | sobota | 08-14 h
Komunální volby (kino)

01.10.2022 | sobota
Jednodenní poznávací zájezd (Benešovsko)

Počasí

Počasí online

Mobilní rozhlas

Užitečné odkazy

3D prohlídka náměstí