úterý 16 srp 2022
Vytisknout

Události ze svazu tělesně postižených v roce 2014

Zájezd na koncert v Jedovnicích

V neděli dne 9. listopadu 2014 naše organizace Svazu tělesně postižených občanů v Ostrově u Macochy pořádala zájezd na koncert v Jedovnicích. Tento se konal k 35. výročí založení ZUŠ Jedovnice. V hale kulturního střediska byla vystavena keramická díla žáků paní učitelky Jitky Vávrové. Program koncertu byl téměř 3 hodiny a byl složen z 21. vystoupení mnoha různých umělců. Průvodní slovo měla paní učitelka ZUŠ Jiřina Hloušková a ve druhé části programu paní učitelka a zpěvačka Hana Korčáková. Je velmi složité popsat celý kulturní zážitek. Byla to opravdu nádhera. Překvapilo nás také to, kolik významných a náročných hudebních nástrojů ovládají studenti a učitelé, ale hlavně také úžasný zpěv a tanec. Jmenujeme jen některé vystupující: Kateřina Javorská - klavír, Lenka Csevárová - tanec, Hana Korčáková - zpěv, Ludmila Dohnálková - zpěv, Jiří Daniel - zpěv, Michaela Baladová - zpěv, manželé Graffovi - housle a flétna a mnoho dalších. Hudební díla byla od Vejvanovského, Beethovena, Chopina, Vivaldiho, Strausse, Dvořáka, Monti, Vejvody a dalších. Vyvrcholení koncertu zakončil taneční orchestr ZUŠ Jedovnice, který řídil Mgr. Josef Škvařil, který je ředitelem této školy. Mnohokrát mu děkujeme za celou, tak náročnou organizaci a vyslovujeme mu obdiv za tuto činnost. Jsme také pyšní, že je naším občanem a do dalších kulturních aktivit mu přejeme mnoho úspěchů.

FOTOGALERIE


Sváteční koncert tanečního orchestru ZUŠ Jedovnice

Dne 28. září 2014 pořádal v naší obci Svaz tělesně postižených občanů Sváteční koncert tanečního orchestru ZUŠ Jedovnice s dirigentem Mgr. Josefem Škvařilem. Bylo to opravdu velmi krásné a slyšeli jsme koncertní skladby, evergreeny světových autorů, swingové melodie a také českou a moravskou dechovku. Moc jsme obdivovali také zpěváky. Smutné však bylo jen to, že tohoto ojedinělého koncertu se zúčastnilo velmi málo našich občanů. Těm, kteří byli přítomni, velice děkujeme a věříme, že mají i doposud moc pěknou vzpomínku na koncert.

FOTOGALERIE


Zájezd do galerie Kruh rájeckého zámku

Dne 11. července 2014 jsme pořádali zájezd do galerie Kruh, který je v rájeckém zámku. Byla tam vystavena malířská díla brněnské výtvarnice, paní Aleny Kojdlové. K prohlídce byly také instalovány její rozsáhlá další díla, jakými jsou kabelky a bižuterie z kůže, opasky, dále pak nádherné sochy, keramika, šperky, šátky a mnoho dalších, zajímavých a krásných věcí. Vše bylo naprosto dokonalé. Zájemci se pak zúčastnili prohlídky rájeckého zámku.

Dále jsme pak jeli do zámku v Blansku. Před zahájením prohlídky jsme ještě byli pozvaní na výstavu starých knih z období našeho dětství. To nám udělalo velkou radost. Prohlídka zámku byla opravdu neskutečně krásná a zajímavá. Průvodkyně nás velmi mile seznámila také s historií města Blanska a jeho okolí, které je známé jako město železářství a umělecké litiny, centrem kultury, sportu a historie. Ve 14. století byla na místě dnešního zámku vybudována raně gotická tvrz, jako středisko lenního statku. Tento komplex byl olomouckými biskupy propůjčován po řadu století českým a moravským a později i cizím šlechtickým rodům. Z původní tvrze se zachovalo torzo válcové věže v hlavním průčelí zámku. Původně zde bylo 30 obyvatelných místností a posledními majiteli byl zámek obýván jen zřídka. Byli to Salmové, kteří tu mívali letní byt a poskytovali zde ubytování také významným osobnostem, jako např. lékaři Wankelovi, nebo spisovateli Ferdinandovi von Saarovi a dále pak také Karolině Meineke. Původnímu vzhledu zámeckého interiéru se nejvíce blíží 4 místnosti, jako jsou růžový salon, hudební salon, červený salon a zelený kabinet. Jejich dominantou jsou dřevěné kazetové stropy a obložení stěn i oken. Také nás moc upoutaly vystavené věci z litiny, které se vyráběly v ČKD a pak také keramika z Olomučan. Uprostřed nádvoří stojí kašna, jejímž centrálním prvkem je litinová socha blanenské Venuše. V roce 2005 byl v zámeckém parku vysazen prezidentem ČR Václavem Klausem pamětní strom. V prostorách zámku je v současné době muzeum, které nabízí také prohlídku muzejních expozic. Zámek je také místem, kde se konají výstavy, koncerty a zajímavé společenské akce. Nejvýznamnější je Historický jarmark, Muzejní noc, či letní hudební festival Muzika pro Karolínku. Náš celkový dojem po ukončení prohlídky byl na vrcholu spokojenosti a tuto prohlídku doporučujeme všem přátelům a známým.

Pak jsme si ještě udělali závěr zájezdu tím, že jsme si zajeli na večeři do restaurace U hraběnky v Petrovicích. Všem účastníkům se celkový program moc líbil a vzpomínat mohou také prohlédnutím fotogalerie.

FOTOGALERIE


Módní přehlídka - Ing. Iveta Nedomová

Dne 18. května 2014 se v 15:00 hod. konala módní přehlídka oděvů, která byla v informačním středisku. Návrhářkou, výrobkyní a také předvádění modelů provádí paní Ing. Iveta Nedomová z Brna. Ta je velmi pověstná tím, že její nabízené oděvy jsou oblíbené, zvláštní, zdravotní a hlavně módně nadčasové. Obléká také naše slavné herečky, jako jsou Květa Fialová a Naďa Konvalinková.

S paní Fialovou byl proveden rozhovor v časopise pro invalidy Senior Pas a jedna z jejích odpovědí je: "Stáří je přirozená součást života a já teď prožívám svá nejkrásnější léta. Mnoha ženám vadí, že stárnou, propadají touze zastavit čas, chtějí vypadat mladší a tak se třeba i strojí jako jejich dcery. Mně nikdy nenapadlo barvit si vlasy, ráda nosím volné, rozevláté šaty, protože se mi prostě líbí, je to můj vkus a jsem šťastná."

Naší pořádané přehlídky se zúčastnilo 46 lidí a všem se tato akce moc líbila. Paní Ing. Nedomová bude mít za týden 50 roků a tak k těmto narozeninám od naší organizace dostala moc pěkný dort, ze kterého měla velkou radost. Závěrem byly veškeré modely vystaveny podle velikosti a všichni si je mohli z blízka prohlédnout, vyhodnotit a koupit, což bylo z radostí uděláno.

FOTOGALERIE


Sběr textilu pro Diakonii Broumov

Dne 9. května a 10. května 2014 jsme uskutečnili, jako každý rok, sběr použitého ošacení pro diakonii Broumov. Sešlo se nám opravdu hodně textilu pro dospělé a děti, ale také velké množství bot, hraček pro děti, knih, přikrývek, stanu a také kuchyňských potřeb. Všem našim občanům, kteří věci darovali pro potřebné, moc děkujeme. Odvoz všeho se konal dne 13.5.2014.


Jarní velikonoční výstava

Ve dnech 12. a 13. dubna 2014 pořádala naše organizace Jarní velikonoční výstavku. Děkujeme všem, kteří se přišli podívat a koupit vystavené výrobky, nebo něco k namlsání. Byly to velmi krásné věci, které vyráběli naši šikovní občané.

Velký zájem byl o zákusky upečené paní Miluškou Skládalovou, perníčky paní Pořízkové a cukrovinky z obchodu z Brna. Velmi zajímavé věci byly od autorské výtvarnice Ivany Kolmačkové, která také pořádá přehlídku modelů, obrazů a malovaných kamenů v Brně dne 24.4.2014 od 19:00 - 20:30 hod. v Obchodní Galerii Orlí. Na této akci bude také doprovodný hudební program se zpěvem umělkyň a účast MISS studentky v roce 2013, Hany Brázdové. Vstupné je 50,- Kč. Kouzelné věci vyrábí také paní Lada Přikrylová a paní Aneta Klimprlová, které upoutaly každého návštěvníka. Paní Jana Škaroupková, Marta Průchová a Jitka Jarošová dělají hezoučké věci pro malé děti, jako jsou čepičky, šály, kabelky a věcičky k Velikonocím. Moc účelové a pěkné věci dokáže vyrobit z přírodního proutí paní Nejezchlebová, které jsou k radosti a vybavení domácnosti. Ke koupi byl také kvalitní med a medovina a pak zboží z drogerie ze Sloupu. Na této akci byla pro všechny účastníky obdivovaná dekorační výzdoba, kterou zajišťovala paní Štěpánka Kuchařová. Obdiv od všech patřil také výrobkům od chráněné dílny HapAtelier z Brna, kteří jsou téměř všichni postiženi chorobou očí. Moc zajímavý a pěkný je jejich vydávaný katalog, na jehož titulní straně je uvedeno, že ruce jsou jejich oči a pracovní nástroj.

Závěrem patří poděkování všem prodávajícím, kterých bylo celkem 14 a dále pak jejich rodinným příslušníkům, kteří hodně pomohli.

FOTOGALERIE


Výroční členská schůze svazu tělesně postižených

Svaz tělesně postižených občanů v Ostrově u Macochy konal dne 20. března svoji výroční členskou schůzi. Přítomno bylo celkem 61 osob. Výroční zpráva o činnosti poskytovala informace o celkové činnosti za uplynulý rok, návrhy na kulturní akce tohoto roku a nové informace o právních změnách ve Stanovách Svazu tělesně postižených v České republice. Velmi příjemným závěrem schůze byla účast pozvané hudební skupiny z Blanska. Zpívající varhaník a trumpetista pan Karel Nesrsta a příjemná zpěvačka paní Růžena Lapišová všem přítomným naladili dobrou náladu, takže účastníci zpívali a tančili. Chtěli bychom v pěkné a zajímavé činnosti pokračovat také v tomto roce.

Pozvat bychom chtěli všechny naše občany na první akci kterou máme již připravenou. Jedná se o Jarní velikonoční výstavku, která se bude konat ve dnech 12. a 13. dubna 2014 od 14:00 do 18:00 hod. v pohostinství U Němců. V prodeji budou pěkné výrobky, kterými se předvedou ti šikovní z našeho městyse a dále pak pozvaní prodavači se zajímavým zbožím. Navázali jsme kontakt s chráněnou dílnou z Brna, která se jmenuje HapAtelier. Tady pracují lidé, kteří mají bohužel velmi vážné problémy se zrakem, ale dovedou moc hezké věci. Na jejich zveřejnění nás upoutalo toto vyjádření: Ruce jsou mé oči i pracovní nástroj. Moc se na jejich výrobky těšíme a budeme je prodávat na výstavce. Na tuto akci Vás všechny srdečně zveme. Dále budeme pořádat sběr textilu pro diakonii Broumov. Konat ji budeme dne 9. května v prostorách informačního střediska. Tak jako každoročně je tato sbírka pro potřebné velmi účinná. Donést můžete vyřazený textil letní i zimní, oblečení, vlnu, pokrývky, lůžkoviny, záclony, deky, boty, knihy, hračky a kuchyňské předměty. Zabalené zboží může být v igelitových pytlích, nebo papírových krabicích, nebo jen tak, my už se o to postaráme při akci. Dále pak v měsíci květnu máme připravovanou kulturní činnost. Budeme konat módní přehlídku, kterou bude vykonávat paní Ing. Iveta Nedomová, která svými zajímavými výtvory obléká naše významné herečky, kterými jsou paní Květa Fialová a paní Naděžda Konvalinková. Akce bude také v informačním středisku ale datum a čas Vám oznámíme výzvou později.

Závěrem srdečně zveme všechny občany Ostrova na naše akce a hodně se těšíme na všechny, kteří by se chtěli stát našimi členy.

FOTOGALERIE

Menu

Organizace a služby

Kontakty

Městys Ostrov u Macochy
Ostrov u Macochy 80
679 14 Ostrov u Macochy


ID datové schránky: z5xbb6b


Ing. Ondřej Hudec | starosta
telefon / fax: (+420) 516 444 238
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Opatřilová | podatelna
telefon: (+420) 516 444 328
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Florková | účetní
telefon: (+420) 516 444 237
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Úřední hodiny

PO 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
ÚT 8:00 - 12:00 | 12:30 - 15:00
ST 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
ČT 8:00 - 12:00 | 12:30 - 15:00
8:00 - 12:00

Fotky z městyse

Počet návštěv

DnesDnes130
VčeraVčera220
MěsícMěsíc3539

Hledat

Kalendář akcí

01.09.2022 | čtvrtek | 09:15 h
Zahájení školního roku (ZŠ)

08.09.2022 | čtvrtek | 18:00 h
XVIII. zasedání Zastupitelstva městyse (hasičská zbrojnice)

10.09.2022 | sobota | 09-18 h
Gulášobraní a košt slivovice (areál KD)

23.09.2022 | pátek | 14-22 h
Komunální volby (kino)

24.09.2022 | sobota | 08-14 h
Komunální volby (kino)

01.10.2022 | sobota
Jednodenní poznávací zájezd (Benešovsko)

Počasí

Počasí online

Mobilní rozhlas

Užitečné odkazy

3D prohlídka náměstí