úterý 16 srp 2022
Vytisknout

Události ze svazu tělesně postižených v roce 2013

HALLOWEEN - čas dýní

Ve středu dne 30.10.2013 jsme v informačním středisku pořádali, tak jako v předcházejících letech výstavku, kterou nazýváme HALLOWEEN - čas dýní. Měli jsme vzhledem k tomu, že byl tento rok 2013 velice na dýně neúrodný, strach z pořádání této akce. Měli jsme připraveno velké vyzdobení z květin, částečně z dýní a také ozdob, které se týkaly aranžmá na podzimní výzdobu v domácnostech. Těšili jsme se také na účastníky, kteří nám na tuto akci přinesli vyřezávané dýně a instalovali jsme je na obrubu kašny na náměstí, aby je tak mohlo za pěkného počasí obdivovat více lidí. Účastníků bylo na této akci hodně a těšilo nás, že výstavku nejen kladně hodnotili, ale také se jim velice líbilo připravené občerstvení ve formě svařeného vína, kávy a čaje, velmi dobrých zákusků a zajímavých jedno chuťovek, které byly prodávány za přijatelnou cenu. I přes velmi náročnou přípravu tato akce dopadla velice dobře a budeme se těšit ji v příštím roce také pořádat.

FOTOGALERIE


Divadelní představení "Třikrát s Vlastimilem"

V neděli dne 6.10.2013 jsme uskutečnili zájezd na divadelní představení. Pozval nás Divadelní soubor VLASTIMIL z Jedovnic, který představil svoje autorské představení. Představení trvalo 2 hodiny a skládalo se ze tří povídek: STO EURO, HARA-KIRI a KUDLANKA PAČESATÁ. 

Scénka první se mohla odehrát v kterémkoliv místě v ČR. Pokouší se poukázat na neúnosnou situaci v zemi. V malém městě provozuje živnost několik malých podnikatelů: řezník, hoteliér, veterinář a prostitutka. Jeden druhému dluží peníze a z bezvýchodné situace se navzájem obviňují. Až jednou zavítá do jejich městečka arabský šejk… to se pane dějí věci.

Scénka druhá je o tom, kam až může zajít touha získat lepší pozici v zaměstnání. Mladí manželé pracují ve stejné firmě, kterou řídí primitivní ředitel, který stále dělá mladé paní obscésní návrhy. Ta ho sice stále odmítá, ale bojí se ho urazit, aby neohrozila manželovo jmenování na vyšší funkci. Vše ale stejně končí sexem.

Scénka třetí pojednává o tak zvané zlatokopce, která tyranizuje manžela i milence. Děj je natolik propletený a komplikovaný, že se těžko popisuje. Aktérku však za její činy čeká zasloužená odplata.

I když má divadelní soubor Vlastimil svoje motto: Amatérská scéna zábrany nemá. Dá jakékoliv téma, ať kritik sténá, sténali jsme hlavně my a to mezi záchvaty smíchu. Celé představení také mělo hudební doprovod skupiny AKCENT. Texty písní napsala paní Marie Janíčková, která je také autorkou tohoto divadelního představení.

Divadelní soubor VLASTIMIL slavil 150 roků od svého založení a k tomuto výročí byla uspořádána i velmi hezká výstava fotografií, různých písemností a pod. Vše se nám velmi líbilo a již se těšíme na jejich další vystoupení.


Zájezd parníkem po Brněnské přehradě s návštěvou hradu Veveří

Dne 30. srpna 2013 naše organizace pořádala zájezd na hrad Veveří a pak následovala projížďka parníkem po Brněnské přehradě. Tohoto zájezdu se účastnilo 52 osob, z toho bylo 5 dětí. Bylo nádherné slunečné počasí a proto byla hned od začátku v autobuse skvělá nálada. Všichni se těšili hlavně na projížďku lodí. Na hradě nás už čekali, ale museli jsme se bohužel rozdělit na dvě skupiny, protože na hradě jsou velmi úzké chodby a tak bylo nutné toto opatření. Prohlídka se všem velice líbila. Hrad je stále ve výstavbě, ale bylo tam mnoho poutavého z historie, vždyť to bývalo sídlo moravských markrabat. Sraz všech účastníků byl v přístavišti. Vodní nádrž na řece Svratce byla postavena v létech 1936-1940 a leží 8 km severozápadně od středu Brna. Délka přehrady je zhruba 10 km a cesta lodí od přístaviště na konečnou trvá zhruba 50 min. Rozloha je 220ha a je upravená k celoroční rekreaci (v létě koupání, lodě a pod. v zimně zase bruslení). Hladinu brázdí celkem 6 parníků. Jmenují se: Brno, Veveří, Dallas, Bratislava, Praha a Pionýr. My jsme jeli na parníku Dallas. Všechny jmenované lodě jsou na ekologický pohon. Seděli jsme na horní palubě a kochali se krásou okolní přírody. Doprovázela nás hejna kaprů. Škoda, že jsme neměli suché rohlíky. Na konečné jsme se zase přesunuli na loď, která se jmenuje U kotvy. Tato byla ale vyřazená z provozu, ukotvená a slouží jako restaurace. Čekala nás tu chutná večeře, takže všichni byli spokojení. Nejvíce ale radostí prožili naší nejmenší účastníci zájezdu. Pan majitel, Ing. Dalibor Chrástek půjčil bezplatně dětem segveje (něco jako koloběžka s jedním kolem, která se ovládá váhou těla). To byla velká radost a dětem se domů vůbec nechtělo. Bohužel, večer se blížil a tak jsme se vypravili na cestu zpět. Dobrá nálada nás neopouštěl a tak se celou cestu zpívalo a zpívalo. Doprovodili jsme i naše členy až na Holštejn a bylo nám moc hezky.


Hudební představení

V neděli dne 19. května 2013 jsme pořádali představení, které si pro nás připravili sólisté opery a operety Slezského divadla v Opavě, pod vedením umělecké agentury pana Karla Smolky. Byl to krásný umělecký zážitek a jak je v Ostrově zvykem, opět přišel malý počet návštěvníků. Kdo přišel, ten opravdu nelitoval, protože v repertoáru zazněly ty nejznámější melodie a zpěvy z operet, jako jsou Rose Marie, Cirkusová Princezna, Tisíc a jedna noc, Ohňostroj, My Fair Lady, Paganini, a Loď komediantů. V překrásných kostýmech, které střídaly, zpívaly: paní Zdenka Mervová, Anna Sokolová a Andrea Plachká. Doprovázeli je pánové: Karel Smolka a Ivo Melkus. Hudební doprovod pan Karel Holeš.

FOTOGALERIE


Jarní velikonoční výstava

Ve dnech 23. a 24. března 2013 se konala v Ostrově u Macochy Velikonoční výstava, kterou pořádala místní organizace Svazu tělesně postižených občanů. Tentokrát byla na netradičním místě, a to v pohostinství U Němců. Tato změna byla kladně hodnocena nejenom prodávajícími, ale především návštěvníky.

Navzdory jarnímu počasí venku skučel ledový vítr, ale my jsme se hřáli u krbových kamen v příjemném teplíčku a moc hezky se o nás starala paní Miluška a oba Zdeňkové, za což jim moc děkujeme. Poděkování patří všem prodávajícím, kteří nabízeli krásné, vlastnoručně zhotovené výrobky. Velkého zájmu se také těšily šperky z chirurgické oceli, ale také přírodní kosmetika z Tibetu. Tradičně ale největší zájem byl o zákusky paní Milušky Skládalové a perníky paní Pořízkové z Vysočan. Letošním překvapením bylo pletení z ruliček a my jsme obdivovali velkou šikovnost paní Jitky Jarošové, ale především její dcery Pavlínky a pak také paní Jarky Nejezchlebové.

Velkému zájmu se také těšily módní šály, které zhotovila paní Marcela Štěpánková a prodávala její dcera Margit. Krásné elegantní výrobky ze dřeva měl pan Doležel z Lipovce, ale také paní Verunka Štrajtová ze Sloupu. Ta měla také hezké háčkované zboží. Paní Lada Přikrylová tradičně zaujme překrásnými dekoracemi. Nechyběly ani oblečky pro miminka a další a další výrobky, které si někteří návštěvníci přišli prohlédnout i další den výstavy. Obdivovali jsme všichni paní Kateřinu Daňkovou ze Šošůvky, která bohužel z důvodu velmi vážného onemocnění přišla o obě nohy a navzdory těžkému osudu se nevzdává. Ta potěšila krásnými a veselými obrázky v dřevěných rámech, měla velký výběr Mandal, šperky z léčivých kamenů, aromalampy, sady svíček, dárkové kazety a vonné oleje. Poděkování patří celé její rodině, která je jí velkou oporou.

Návštěvníci obdivovali také keramické výrobky dětí ze speleoterapie, které byly bohužel neprodejné, ale každoročně naši výstavu obohatí. Veškerou výtvarnou dekoraci zpracovala naše členka, paní Štěpánka Kuchařová, která má vždy nejen náš obdiv za květinovou dekoraci, ale tentokrát to bylo velké uznání od mnoha turistů, kteří naši obec a výstavu ve sváteční dny navštívili, ale také nám vykoupili téměř všechny zákusky od paní Milušky. Nás to ale moc potěšilo a doufáme, že všechny, kteří nás svojí návštěvou poctili. Na příští rok už máme další plány a věříme, že se s Vámi opět v tak velkém počtu zase shledáme. Vaše nápady nám můžete sdělovat po celý rok přes členy výboru.

Za svaz tělesně postižených občanů děkujeme za finanční příspěvky, které účelově využijeme.

FOTOGALERIE


Divadelní představení Prachy

V sobotu 16. března 2013 Svaz tělesně postižených občanů pořádal divadelní představení s názvem PRACHY, které sehráli známí krásenští divadelní ochotníci. Autorem hry je Ray Kooney, překlad Pavel Dominik. Hra byla v režii paní Renaty Škrobové, která také společně s panem Václavem Pliskou navrhla scénu.

Osoby v představení

Henry Perkins - Václav Pliska
Jean Perkonsová - Irena Jančíková
Vic Johanson - MUDr. Jaroslav Vopelka
Betty - Johnsonová - Bc. Daniela Králová
Devenport - Jaroslav Flek
Slater - Ondřej Špaček
Luci - Markéta Sabáčková
Boss - Radim Pavílek

Obrovský balík peněz může člověku naprosto rozvrátit život. Poněkud netypická oslava narozenin v komedii z typicky anglického prostředí. Do mlýnu ztřeštěností se dostane náhle hrdina hry jen díky tomu, že záměnou kufříků se dostane k částce 735 000 liber a rozmetá tak v den svých narozenin poklidný manželský život. Vidina bohatství nastartuje rozpory nejen v rodině samotné, ale do problému postupně vtahuje i ostatní aktéry hry. Peníze asi pochází z nějakého trestného činu, tak plánuje útěk do Barcelony. Na polici je nemá v úmyslu vrátit. Tak přímo geometrickou řadou narůstá řetězec lží, úskoků, výmluv a vydírání. Napětí se neustále stupňuje a s ním graduje i humor celého příběhu. Sálem v Ostrově zní neustálé salvy smíchu a potlesk. Byla to bláznivá komedie, která přítomné potěšila. A jako vždy můžeme zase říct, že se za rok na krásenské ochotníky moc těšíme.

FOTOGALERIE


Členská schůze svazu tělesně postižených

Dne 8. března 2013 se konala naše výroční členská schůze. Bylo přítomno 54 ze 73 členů. Pozvání přijal pan starosta Ing. Ondřej Hudec a za OV Blansko přijela paní Marie Filoušová. Oba zástupci vystoupili v diskusi.

Schůze byla v příjemném prostředí v pohostinství U Němců. Bohužel se nekonal slíbený kulturní program, a to vystoupení harmonikáře pana Pekárka ze Sloupu. Ten náhle onemocněl. Přítomným to ale náladu nezkazilo, protože byla provedena tombola jako překvapení a výhercům byly předány balíčky se zákusky, což mělo velký ohlas. Na VČS byl potvrzen stávající výbor ve svých funkcích a p. Šenková, jako delegát na okresní shromáždění v Blansku.


Silvestrovský pochod na Holštejn

Pořádali jsme již druhý Silvestrovský pochod na Holštejn a tak jako poprvé, tak i tentokrát nám velice přálo počasí. Sluníčko krásně svítilo a my jsme s potěšením sledovali, jak se zájemci o tuto akci schází ke kašně.

Stále se nám nedaří společné foto, ale po sčítání jednotlivých skupinek se nás na pochod vydalo 63 a 5 se jich pak přidalo cestou, takže loňský počet účastníků byl překonán. Malé občerstvení předem jsme doplňovali vlastními zásobami cestou a pak ještě podpořili na konečné v Hospodě pod hradem. Všem se tento výšlap moc líbil, včetně dětí a pejsků. Věříme, že i tento rok se najde hodně zájemců kteří chtějí něco udělat pro své zdraví a již nyní se na Vás všechny těšíme.

FOTOGALERIE

Menu

Organizace a služby

Kontakty

Městys Ostrov u Macochy
Ostrov u Macochy 80
679 14 Ostrov u Macochy


ID datové schránky: z5xbb6b


Ing. Ondřej Hudec | starosta
telefon / fax: (+420) 516 444 238
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Opatřilová | podatelna
telefon: (+420) 516 444 328
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Florková | účetní
telefon: (+420) 516 444 237
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Úřední hodiny

PO 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
ÚT 8:00 - 12:00 | 12:30 - 15:00
ST 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
ČT 8:00 - 12:00 | 12:30 - 15:00
8:00 - 12:00

Fotky z městyse

Počet návštěv

DnesDnes136
VčeraVčera220
MěsícMěsíc3545

Hledat

Kalendář akcí

01.09.2022 | čtvrtek | 09:15 h
Zahájení školního roku (ZŠ)

08.09.2022 | čtvrtek | 18:00 h
XVIII. zasedání Zastupitelstva městyse (hasičská zbrojnice)

10.09.2022 | sobota | 09-18 h
Gulášobraní a košt slivovice (areál KD)

23.09.2022 | pátek | 14-22 h
Komunální volby (kino)

24.09.2022 | sobota | 08-14 h
Komunální volby (kino)

01.10.2022 | sobota
Jednodenní poznávací zájezd (Benešovsko)

Počasí

Počasí online

Mobilní rozhlas

Užitečné odkazy

3D prohlídka náměstí