úterý 16 srp 2022
Vytisknout

Události z obecní knihovny v roce 2015

Beseda s panem Adolfem Dudkem

Udělali jste si v úterý 29.9.2015 odpoledne čas a přišli jste do sálu místního kina v Ostrově? Tak to jste určitě prožili nezapomenutelné odpoledne plné legrace, pohádek, obrázků, vtipů, komických situací a nezapomenutelné show.

Ptáte se, kdo to způsobil? No přece současný ilustrátor Adolf Dudek, který přijel na pozvání ostrovské knihovny. Pan Dudek nebyl v Ostrově poprvé a určitě ne naposledy, protože kdo někdy viděl tohoto ilustrátora v akci, přijde se na něho podívat i příště.

To se také potvrdilo u ostrovských dětí, které ve velmi hojném počtu navštívily sál kina. Nepřišly samy, ale doprovodili je rodiče, prarodiče a také paní učitelky ze ZŠ v Ostrově. Pozvání na besedu přijaly také děti ze ZŠ z Vysočan a přijely s paní vychovatelkou a někteří také s rodiči.

Návštěva pana Dudka byla určena žákům 1. ročníků z výše jmenovaných škol, kteří se v letošním školním roce zapojí do projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Byla také odměnou pro všechny ostrovské děti, které navštěvují pravidelně knihovnu již několik let. Jsou to účastníci projektů na podporu čtenářství, které mají v ostrovské knihovně již několika- letou tradici a nebude tomu jinak i v letošním školním roce.

Závěrečné poděkování patří všem, kteří na besedu přišli a svou účastí tak ukázali, že se zajímají o aktivity obecní knihovny a rádi se jich zúčastňují.
Poděkování patří také vedení obce, které akce pořádané knihovnou finančně zaštiťuje.

A na závěr několik fotografií právě pro ty, kterým to letos nevyšlo. Tak snad příště…

FOTOGALERIE


Zakončení projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

Ve čtvrtek 4.6.2015 se v ostrovské knihovně konalo poslední setkání všech ostrovských a vysočanských prvňáčků. Spolu s nimi do knihovny přišli jejich paní učitelky, rodiče a nechyběli také ředitelé obou základních škol a starosta obce. Hlavním důvodem společného setkání bylo "pasování na čtenáře" a předání knihy Odemyky zamyky Jiřího Záčka.

Na úvod paní knihovnice připomenula všechny aktivity, kterých se školáci zúčastnili. Po krátkém kulturním programu museli prvňáci ukázat, že opravdu jsou čtenáři. Každý školák musel přečíst krátký text. To se všem podařilo, a tak nic nebránilo tomu, aby proběhlo slavnostní dekorování. Akt provedli Ondřej Hudec, Jana Sehnalová a Karel Hasoň.

Potom paní knihovnice přečetla několik básní z knihy Odemyky zamyky a děti se seznámily také s její knižní podobou. Knihu předal dětem pan starosta a po společném fotografování se všichni účastníci rozešli domů.

Závěrečné poděkování patří Městysu Ostrov u Macochy za podporu všech aktivit v ostrovské knihovně a také oběma ředitelstvím základních škol, které jsou rovněž tomuto projektu nakloněni.

FOTOGALERIE


Za pohádkou do knihovny

V pátek 24. dubna 2015 se opět sešli prvňáci ze ZŠ z Ostrova a z ZŠ z Vysočan a pracovali ve společném projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka.

Setkání začalo společnou fotografií všech účastníků. Potom už následovaly různé činnosti, které spojovala pohádka. A tak se říkaly názvy pohádek, hádaly se pohádky podle obrázků, poznávala se pohádková postava podle krátkého úryvku, naslouchalo se pohádkám.

Nechyběla ani soutěž. Školáci se rozdělili do čtyř družstev a společně hádali a zapisovali pohádkové postavy. Při hodnocení se ukázalo, že jsou všichni velmi šikovní a odměnu si zasloužili úplně všichni.

Všechny tyto činnosti byly propojeny četbou z různých pohádkových knih. Na závěr čekala účastníky odměna v podobě Popletené pohádky od Jiřího Žáčka.
„Pohádková hodinka“ v knihovně nám zase rychle utekla, a tak už se těšíme na další společné setkání. To bude totiž již poslední, na kterém obdrží naši malí čtenáři zaslouženou odměnu. Knihu Jiřího Žáčka a Vojtěcha Juríka Housličky pro medvěda.

FOTOGALERIE


Pracovní dílna v knihovně

Nedílnou součástí projektů v knihovně jsou také pracovní dílny. V úterý 14.4.2015 proběhla již VI. pracovní dílna, která byla opět určena nejen účastníkům projektu „HALÓ, TADY VEČERNÍČEK!“, ale i ostatním zájemcům o tvoření.

Děti, které přišly do knihovny, si tentokráte vyrobily želvu a jarní zápich. Všichni se velmi snažili a atmosféru i hotové výrobky vám přiblíží naše fotogalerie.

FOTOGALERIE


HALÓ, TADY VEČERNÍČEK!

Již od listopadu se pravidelně každý sudý týden scházejí v knihovně naši nejmenší čtenáři v doprovodu svých rodičů a také prarodičů a pracují ve výše jmenovaném projektu.

Každý měsíc si čteme ukázku z jedné knihy, která byla převedena do televizní podoby a vysílána jako Večerníček. Z každého setkání si děti odnášejí domů omalovánku, která je připomenutím dané pohádky či příběhu. Také zpíváme, tančíme, rytmizujeme texty a učíme se rozumět českým slovům a vždy si odnést nějaké ponaučení. Do knihovny za námi přijela i paní spisovatelka Petra Braunová a 14. dubna nás čeká další tvořivá dílna. Rovněž si zaznamenáváme pravidelně „docházku do knihovny“. Ti nejpilnější budou na konci projektu odměněni.

Kdo chce přijít, je vítán, protože v projektu budeme pracovat až do června.

FOTOGALERIE


Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

Ve středu 25.3.2015 se opět otevřela ostrovská knihovna účastníkům projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Tentokráte prvňáci přišli na tvořivou dílnu spojenou s nasloucháním.

Vše začalo pohádkou o zvířátkách, dozvěděli se také zajímavosti o hlemýžďovi a poznali podstatu Velikonoc a velikonoční koledy. Pod vedením paní knihovnice a paní učitelky Hasoňové si vyrobili šneka a zápich, který si odnesli domů. Šneci spolu s plakátky, na kterých se rovněž podíleli žáci z Ostrova a z Vysočan, tvoří pěknou výzdobu v dospělém oddělení. 
Další setkání proběhne koncem dubna a bude již poslední aktivitou v tomto projektu.

FOTOGALERIE


Petra Braunová v ostrovské knihovně

V pondělí 9.2.2015 připravila obecní knihovna pro svoje čtenáře besedu se současnou spisovatelkou paní Petrou Braunovou. Je to spisovatelka, která píše pro děti, mládež i dospělé. Naši knihovnu navštívila zejména kvůli našim nejmenším čtenářům – prvňáčkům, kteří se v letošním roce zapojili do projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka a také pro účastníky druhého projektu Haló, tady Večerníček. Oba projekty mají v ostrovské knihovně svou tradici již několik let.

Paní Petra Braunová zaujala všechny svým lidským a milým přístupem. Dokázala děti nejen pobavit, ale také poučit. Nechybělo ani autorské čtení, které bylo přímo hereckým vystoupením. Také velmi ochotně odpovídala na otázky jak malých čtenářů, tak dospělých, kteří svoje děti na besedu doprovodili. Odměnou pro paní spisovatelku byla kniha plná obrázků. Ty nakreslili školáci z ostrovské a vysočanské školy. Inspiraci našli právě v knihách paní Petry Braunové.

Na závěr besedy proběhla autogramiáda. Všichni účastníci besedy si odnesli domů pamětní list a nechyběla ani společná fotografie všech vzorných posluchačů s paní spisovatelkou.

FOTOGALERIE

Menu

Organizace a služby

Kontakty

Městys Ostrov u Macochy
Ostrov u Macochy 80
679 14 Ostrov u Macochy


ID datové schránky: z5xbb6b


Ing. Ondřej Hudec | starosta
telefon / fax: (+420) 516 444 238
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Opatřilová | podatelna
telefon: (+420) 516 444 328
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Florková | účetní
telefon: (+420) 516 444 237
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Úřední hodiny

PO 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
ÚT 8:00 - 12:00 | 12:30 - 15:00
ST 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
ČT 8:00 - 12:00 | 12:30 - 15:00
8:00 - 12:00

Fotky z městyse

Počet návštěv

DnesDnes143
VčeraVčera220
MěsícMěsíc3552

Hledat

Kalendář akcí

01.09.2022 | čtvrtek | 09:15 h
Zahájení školního roku (ZŠ)

08.09.2022 | čtvrtek | 18:00 h
XVIII. zasedání Zastupitelstva městyse (hasičská zbrojnice)

10.09.2022 | sobota | 09-18 h
Gulášobraní a košt slivovice (areál KD)

23.09.2022 | pátek | 14-22 h
Komunální volby (kino)

24.09.2022 | sobota | 08-14 h
Komunální volby (kino)

01.10.2022 | sobota
Jednodenní poznávací zájezd (Benešovsko)

Počasí

Počasí online

Mobilní rozhlas

Užitečné odkazy

3D prohlídka náměstí