úterý 24 říj 2017
Vytisknout

Nový systém sběru odpadů

Milí spoluobčané,

v naší obci není dlouhodobě dostatečně řešena otázka třídění odpadů. Týká se to zejména třídění plastů, papírů, skla a jiných komodit. V současné době máme 2 sběrná hnízda – před budovami obou samoobsluh. I přes to, že jsme zvýšili v posledních létech četnost svozu na každý týden, jsou kontejnery často přeplněné a okolí sběrných hnízd je dosti nevzhledné. Navíc v době, kdy upravujeme náměstí bychom chtěli tento dlouhodobý problém řešit koncepčně. Možností je několik – podzemní nádoby na tříděný odpad (problémem je vysoká vstupní investice), více sběrných míst (kontejnery rozmístěné na mnoha místech obce), atd. 

Naše obec se rozhodla řešit nepříznivou situaci v odpadovém hospodářství inovativním způsobem – zavedením Motivačního a evidenčního systému pro odpadové hospodářství. Evidencí a dostatečnou motivací vás, občanů, by se mělo docílit optimalizace odpadového hospodářství, a především také větší čistoty veřejných prostranství.

Jedná se, mimo jiné, o zavedení evidence nádob a nastavení motivace pro občany a má za cíl zefektivnit třídění odpadů. Pro obyvatele města bude vytvořen odpadový web www.mojeodpadky.cz/ostrovumacochy a odpadové účty jednotlivých poplatníků městyse.

Zavedení systému by mělo vést a jsme přesvědčení, že povede, k výraznému zlepšení vytřídění složek komunálního odpadu v naší obci. Zavedení systému nám přinese:

  1. navýšení odměny, kterou městys za separovaný odpad dostává od autorizované obalové společnosti EKO - KOM
  2. snížení odpadu určeného k odstranění skládkováním (směsného odpadu v popelnicích)
  3. snížení poplatku za odpad u všech obyvatel, kteří se zapojí a budou více třídit
  4. k plnění cílů zákonné povinnosti k roku 2024 – zákazu skládkování. Od tohoto termínu bude povinností městyse řešit nakládání a využití směsného komunálního odpadu, který nebude možno skládkovat.

I když se vám výsledek zdá nejistý a obtížně dosažitelný – není se čeho obávat! Podobný projekt funguje na Jižní Moravě již v několika obcích s velkým úspěchem, byť v našem regionu jsme první obcí, která se do podobného projektu zapojuje.

Popelnice budou označeny permanentním čárovým kódem, jejichž nalepení zajistí pracovníci městyse během svozu ve středu 27.9.2017. Evidencí popelnic na směsný komunální odpad se budeme snažit docílit efektivnějšího svozu odpadů a díky tomu budeme mít přesnější informace o množství odpadu, které na území obce reálně vzniklo.

Kromě již stávajících kontejnerových stání bude zaveden pytlový svoz tříděného odpadu – plastů a papíru. První kódy obdrží obyvatelé do svých schránek spolu s pytli na tříděný odpad. Po jejich vyčerpání budou další kódy obyvatelům vydávány na úřadu městyse. Dále každý občan obdrží návod, jak postupovat při třídění, nebo jak se podívat na svůj odpadový účet apod. Nejenže je tento typ sběru pohodlný, ale také čistější a zamezí se tak nepořádku kolem sběrných míst.

Sběrné vozy svozové společnosti budou vybaveny čtečkami kódů. Posádka svozového vozu bude při výsypu načítat kódy, které budou na konci směny nahrány do centrální evidence poplatníků. Tento výstup bude sloužit jako podklad pro výpočet částky za poplatníka na následující rok. Sleva pro poplatníka bude vždy vygenerována za předchozí kalendářní rok a poskytnuta v roce následujícím. Výši slevy ovlivní počet odevzdaných vytříděných pytlů s plasty a papírem a ostatním odpadem.

Začátek systému je stanoven na 1. 11. 2017. Dále plánujeme besedu, na které poskytneme našim občanům veškeré informace k tomuto systému. Tato beseda se bude konat v kině 21.11.2017 od 18:00.

Doufáme, že zavedení nového systému zlepší nynější situaci u nás v obci a že do budoucna bude větší čistota a vylepšení rozpočtu jen jedno z mála benefitů nového systému.

Nejnovější soubory ke stažení

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR - výsledky 2017

Stáhnout soubor

Usnesení RM 38 - 2017

Stáhnout soubor

Upozornění pro voliče

Stáhnout soubor

Zpravodaj 2017-10

Stáhnout soubor

Upozornění vlastníkům nemovitostí (pozemků) na potřebu ořezu dřevin

Stáhnout soubor

Menu

Organizace a služby

Kontakty

Městys Ostrov u Macochy
Ostrov u Macochy 80
679 14 Ostrov u Macochy


ID datové schránky: z5xbb6b


Ing. Ondřej Hudec | starosta
telefon / fax: (+420) 516 444 238
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Opatřilová | podatelna
telefon: (+420) 516 444 328
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hana Florková | účetní
telefon: (+420) 516 444 237
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Úřední hodiny

PO 8:00 - 11:30 | 12:00 - 17:00
ÚT 8:00 - 11:30 | 12:00 - 16:00
ST 8:00 - 11:30 | 12:00 - 17:00
ČT 8:00 - 11:30 | 12:00 - 16:00
8:00 - 11:30 | 12:00 - 14:00

Fotky z městyse

Počet návštěv

DnesDnes63
VčeraVčera217
MěsícMěsíc3827

Hledat

Kalendář akcí

20.-21.10.2017
Volby do PSP ČR (kino)

28.10.2017 | sobota | 14:30 h
Ostrov - Kotvrdovice (domácí fotbalové utkání)

11.11.2017 | sobota | 16:00 h
Svatomartinský košt - kulturní komise (kulturní dům)

02.12.2017 | sobota | 09:00 h
Vepřové hody (u kulturního domu)

Počasí

Počasí online

Užitečné odkazy